joi, 2 ianuarie 2014




" Inima mea te dorea de mult , parcă de când lumea ! " ( Liviu Rebreanu - Adam și Eva ) 


" Acum trebuie să-l las ! Îmi pare rău că va suferi din pricina mea , dar nu se mai poate ! " ( Liviu Rebreanu - Adam și Eva ) 



" Sufletele lor s-au topit într-unul singur . " ( Liviu Rebreanu - Adam și Eva ) 


" Lumea vorbește multe . Sunt chestii delicate în care un străin n-are să se amestece . ( Liviu Rebreanu - Adam și Eva ) 



" Gândul morții îi apărea din când în când ca o întrebare care cerea dezlegare . Moartea nu poate fi sfârșitul sfârșitului . Ar fi o absurditate . Atunci pentru ce ne-am născut ! Întâmplarea oarbă nu explică un necunoscut . Cel mult complică . Dincolo de moarte trebuie să fie ceva . Sufletul nu poate începe și nici sfârși într-o întâmplătoare viață părintească . Concluzia îi plăcea , dar chibzuind mai bine , o înlătura ca prea puțin științifică . " ( Liviu Rebreanu - Adam și Eva ) 


" A fost singura bucurie a vieții mele ! " ( Liviu Rebreanu - Adam și Eva ) 


" Durerea bărbatului nu cunoștea margini . "  ( Liviu Rebreanu - Adam și Eva )